2019-01-15 15:27Nyheter

TECH GIRLS på NTI Gymnasiet Örebro 22 januari

Simon Ekdahl, rektor på NTI gymnasiet i Örebro, ser fram emot att få välkomna nyfikna tjejer till skolan.Simon Ekdahl, rektor på NTI gymnasiet i Örebro, ser fram emot att få välkomna nyfikna tjejer till skolan.Om NTI Gymnasiet

1968 grundades Nordens Teknikerinstitut (NTI) som senare, år 2002, förgrenades till NTI Gymnasiet. År 1998 startades IT-Gymnasiet med syftet att ge elever en IT-utbildning i framkant. Efter en sammanslagning av IT-Gymnasiet och NTI Gymnasieskolor finns det idag totalt 25 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Södertälje, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, IT och science.

Kontaktpersoner

Simon Ekdahl
rektor NTI Gymnasiet Örebro
Simon Ekdahl
  • 019 44 64 61