2019-01-28 15:20Nyheter

Studier utomlands lockar elever till IB-programmet i Skövde

Lydia Åkergren läser IB-programmet vid NTI Gymnasiet SkövdeLydia Åkergren läser IB-programmet vid NTI Gymnasiet SkövdeOm NTI Gymnasiet

1968 grundades Nordens Teknikerinstitut (NTI) som senare, år 2002, förgrenades till NTI Gymnasiet. År 1998 startades IT-Gymnasiet med syftet att ge elever en IT-utbildning i framkant. Efter en sammanslagning av IT-Gymnasiet och NTI Gymnasieskolor finns det idag totalt 25 NTI Gymnasieskolor runt om i Sverige på orterna Gävle, Göteborg, Helsingborg, Eskilstuna, Karlstad, Kristianstad, Luleå, Lund, Malmö, Skövde, Stockholm, Södertälje, Västerås och Örebro. Skolorna har som ambition att vara Sveriges ledande gymnasium inom tech, IT och science.

Kontaktpersoner

Rektor NTI Gymnasiet Skövde
Christer Daggberg
  • 0703-98 38 38

Relaterade länkar